Tuesday, March 29, 2011

Podatki, podatki

Sezon rozliczeniowy w pełni, wypełnianie papierów podatkowych rodzi różne uczucia, wśród których dominuje niechęć, może też schadenfreude że inni mają gorzej – w państwie opiekuńczym solidarność dość często jest przemieszana z zawiścią.

Pytanie “Czy w Polsce są wysokie podatki?” jest oczywiście nieprecyzyjne, bo to co dla jednego jest wysokie dla innych jest niskie: W Kanadzie wśród moich współpracowników był Niemiec i zachwycał się jakie tamtejsze podatki są niskie, byli też ludzie ze stażem pracy w US i ubolewali jakie są wysokie – nie dogodzisz.

Więc zamiast zastanawiać się czy podatki w Polsce są niskie czy wysokie porównajmy je z innymi krajami. Będzę mówił tylko o podatku dochodowym od osób fizycznych i innych okołowypłatowych podatków (ubezpieczenie społeczne, etc). Dodatkowo, ponieważ w większości krajów podatki są progresywne, będę omawiał konkretne scenariusze – dochód minimalny, średni, pracownika IT etc. Ponieważ przedzieranie się przez kalkuratory i przepisy podatkowe różnych krajów (w szczególnośći nieanglojęzycznych) jest czasochłonne, wyniki będą spływać powoli. Chciałbym porównać Polskę do krajow anglosaskich (UK, US, Kanada), do któregoś z krajów skandynawskich (Dania?), krajów “twardego jądra” (Niemiec? Francji?), Szwajcarii, południa (Hiszpania? Włochy?) i którejś z liberalizujących się  gospodarek bloku wschodniego (Czechy? Bułgaria?).

Ile płacą najbiedniejsi?

W większości krajów jest pensja minimalna, czy to dobrze, czy to źle, to temat na zupełnie inną dyskusję – pytanie – ile podatku płacą dochodwego płacą najmniej zarabiający?

Tu uwaga na temat liczenia przeze mnie podatku – podatkiem jest różnica po między tym co płaci pracodawca, a tym co pracownik otrzymuje do ręki – to oczywiście nie tylko podatek dochodowy, także ZUSy, NFZty, OFE i inne. Można się spierać czy to jest naprawdę podatek, czy tylko parapodatek, ale ważne jest, że to jest różnica między tym ile warta jest praca wg pracodawcy, a ile pracownik z tego ma. Ponieważ w niektorych krajach emerytury i służba zdrowia działają inaczej niż w Polsce, wszędzie poza wariantem minimalnych obciążeń próbuje przedstawić wariant kiedy płaci się na ubezpieczenie medyczne i odkłada 7% pensji na emeryturę (prywatną lub państwową)

Polska a kraje anglosaskie

  Polska UK Kanada(BC) USA(WA)*
Płaca minimalna (rocznie)

15804

12002

16192

17548

Najmniejszy podatek(%)

32*

25

16

16

Podatek z OFE(%)

36

30

21

16

Kwota netto

11810

9533

13589

15908

Kwota netto PPP

11810

28599

27178

31816

VAT*

23%

20%

12%

10%

 
  • Stany Zjednoczone istotnie różnią się od pozostałych krajów brakiem powszechnej publicznej opieki medycznej – jest tylko Medicare, który jest publiczną służbą zdrowia dla ludzi powyżej 65 roku życia.
  • W USA nie ma VATu, jest podatek od sprzedaży, który jest naliczany tylko raz (konsumentowi). W Kolumbii Brytyjskiej jest hybryda miedzy VATem (GST) i podatkiem od sprzedaży zwana HST.

No comments:

Post a Comment